A Földre érkező meteorok beleütköznek a felső légkörben található ritkás gázok molekuláiba, ettől lefékeződnek, és közben felizzanak. Ezzel az energiával a gázok atomjait ionizációs állapotba hozzák. Az ionizált gázfelhő hosszabb-rövidebb ideig megmarad - hogy meddig, függ a meteor méretétől, összetételétől. Ezzel arányos a fékeződési csatonra ionkoncentrációja.
Az ionozált gázfelhőről az adott frekvenciatartományú rádióhullámok intenzíven visszaverődnek, ezeknek jeleit hallhatjuk a rádióvevőben. A visszaverődés nagysága, ideje függ az ionozált réteg állapotától. Kétféle típust különböztetnek meg a radiócsillagászok az ionizált réteg sűrűsége szerint: egy adott érték alattiakat UNDERDENSE-nek, e felettiek az OVERDENSE-nek nevezik. Míg az előbbiek rövid ideig tartó kisebb reflexiókat hoznak létre, az utóbbiak
hosszú idejű tartós ionoizált csatornát alakítanak ki.
Ezekből a meteorvisszhang változatokból láthatunk válogatást a Tatán működő rádiómeteor detektáló rendszer segítségével a 2015 január elején jelentkező Quadrantidák meteorraj tagjai jóvoltából. A jelek utófeldolgozása után ilyen látványos, időben változó hangfrekvenciás spektrum képeket hoztunk létre. (Köszönet Kereszty Vilmosnak.)
|